Podatek rolny od osób prawnych

 

Podatek rolny od osób prawnych

 

 

1. Podatnik

 

Podatnikami podatku rolnego są osoby fizyczne , osoby prawne , jednostki organizacyjne , w tym spółki nie posiadające osobowości prawnej będące :

a) właścicielami gruntów

b) posiadaczami samoistnymi gruntów

 

c) użytkownikami wieczystymi gruntów

d) posiadaczami gruntów , stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego , jeżeli posiadanie wynika z umowy zawartej z właścicielem lub AWR SP lub innego tytułu prawnego

e) bez tytułu prawnego

f) dzierżawcami gruntów wydzierżawionych na podstawie umowy zawartej stosownie do przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników

 

2. Przedmiot opodatkowania

 

Opodatkowaniu podatkiem rolnym podlegają grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne oraz grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych , za wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej

 

3. Gospodarstwo rolne

 

Za gospodarstwo rolne do celów podatku rolnego uważa się obszar użytków rolnych oraz gruntów zadrzewionych i zakrzewionych na użytkach rolnych , o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha , lub 1 ha przeliczeniowy , stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej , w tym spółki , nie posiadającej osobowości prawnej.

 


4. Podstawa opodatkowania

Podatek rolny za rok podatkowy wynosi :

 

a) dla gruntów stanowiących gospodarstwo rolne oraz gruntów wchodzących w skład gospodarstw rolnych - równowartość pieniężną 2,5 q żyta

b) dla gruntów nie stanowiących gospodarstw rolnych i nie wchodzących w skład gospodarstw rolnych - równowartość pieniężną 5 q żyta obliczone według ceny skupu żyta za pierwsze trzy kwartały roku poprzedzającego rok podatkowy ogłoszonej w drodze komunikatu przez Prezesa GUS w “Monitorze Polskim”.

Rada Gminy jest uprawniona do obniżenia ceny ogłoszonej przez Prezesa GUS ceny żyta przyjmowanej jako podstawa obliczania podatku rolnego.

 

 

5.Wymagane dokumenty:
Osoby prawne , jednostki organizacyjne , w tym spółki nie posiadające osobowości prawnej , jednostki organizacyjne AWR SP , a także jednostki organizacyjne Lasów Państwowych są obowiązane :

a) składać w terminie do 15 stycznia organowi podatkowemu właściwemu ze względu na miejsce położenia gruntów deklaracje na podatek rolny na dany rok podatkowy , sporządzone na formularzu według określonego wzoru, a jeśli obowiązek podatkowy powstał po tym dniu - w terminie 14 dni od dnia zaistnienia okoliczności uzasadniających powstanie tego obowiązku.

b) odpowiednio korygować deklaracje , w razie zaistnienia zmian mających wpływ na wysokość podatku w terminie 14 dni od dnia zaistnienia zmiany.

 

Obowiązek składania deklaracji na podatek rolny dotyczy również podatników korzystających ze zwolnień i ulg na podstawie przepisów ustawy o podatku rolnym.

 

6. Miejsce złożenia dokumentów:
Sekretariat Urzędu - pokój Nr 11 , lub stanowisko do spraw wymiaru podatków i opłat - pokój Nr 21 w godzinach: poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek - 7.30-15.30 oraz w środę - 8.00-16.00.

 

7. Termin płatności

 

Podatek rolny obliczony w deklaracji , płatny jest bez wezwania na konto budżetu gminy w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego w terminach do dnia 15 marca , 15 maja , 15 września , 15 listopada.

 

8. Ulgi i zwolnienia stosowane na wniosek podatnika

- grunty orne , łąki i pastwiska objęte melioracją - zwolnienie w roku , w którym uprawy zostały zniszczone wskutek robót drenarskich

 

- grunty lub prawo wieczystego użytkowania gruntów nabyte w drodze kupna lub objęte w trwałe zagospodarowanie w celu utworzenia gospodarstwa rolnego lub powiększenia gospodarstwa już istniejącego do powierzchni nie przekraczającej 100 ha - zwolnienie na okres 5 lat a po upływie okresu zwolnienia , ulga w wysokości 75 % podatku rolnego i 50 % podatku rolnego w dwóch kolejnych latach ( również na wniosek podatnika)

 

- grunty gospodarstw rolnych powstałe z zagospodarowania nieużytków - zwolnienie na okres 5 lat licząc od roku nastepnego po zakończeniu zagospodarowania

- grunty gospodarstw rolnych , na których zaprzestano produkcji rolnej - zwolnienie na okres nie dłuższy niż 3 lata dla powierzchni nie przekraczającej 20 % ogólnej powierzchni użytków rolnych gospodarstwa rolnego i nie więcej niż 10 ha , w stosunku do tych samych gruntów.

- grunty gospodarstw rolnych otrzymane w drodze wymiany lub scalenia - zwolnienie na okres 1 roku następującego po roku , w którym dokonano wymiany lub scalenia

- ulga inwestycyjna - z tytułu wydatków poniesionych na budowę lub modernizację budynków inwentarskich służących do chowu , hodowli i utrzymywania zwierząt gospdoarskich oraz obiektów służących ochronie środowiska, zakup i zainstalowanie deszczowni, urządzeń melioracyjnych i urządzeń zaopatrzenia gospodarstwa w wodę , urządzeń do wykorzystywania na cele produkcyjne naturalnych źródeł energii - odliczenie z podatku rolnego 25 % poniesionych nakładów inwestycyjnych

 

- ulga żołnierska - przy opodatkowaniu gospodarstw rolnych żołnierzy 60 % podatku rolnego , przy opodatkowaniu gospodarstw rolnych członków rodzin żołnierzy - 40 % podatku rolnego za okres służby wojskowej

 


8. Jednostka odpowiedzialna:
Stanowisko do spraw wymiaru podatków i opłat .

9. Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 15 listopada 1984 roku o podatku rolnym (tekst jednolity - Dz.U. z 2006 roku Nr 136, poz. 969 ze zmianami)

 

Uwagi:
1.
Termin płatności w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika można odroczyć lub rozłożyć na raty -podstawa prawna - art. 67a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami)
2. Przy odraczaniu podatku lub rozkładaniu na raty nalicza się opłatę prolongacyjną w wysokości 50% należnych odsetek - podstawa prawna art.57 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 Nr 8, poz. 60 ze zmianami).
oraz
Uchwała Nr IV/25/1998 Rady Gminy Milejewo z dnia 18 czerwca 1998 roku w sprawie ustalenia stawki opłaty prolongacyjnej z tytułu rozłożenia na raty lub odroczenia terminu płatności podatków stanowiących dochody budżetu gminy.
3
. W przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika podatek rolny można umorzyć.
Podstawa prawna - art.67 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 Nr 8, poz. 60 ze zmianami).
Podanie o umorzenie składa się w sekretar
iacie UG Milejewo po terminie
płatności podatku.
4
. Wpłaty można dokonywać, w kasie urzędu w godzinach 9.00- 13.00, lub na konto Urzędu Gminy w Nordea Bank Polska SA o/ Elbląg 83 1440 1039 0000 0000 0642 6689.

Wytworzył:
Udostępnił:
Kamil Pawelak
(2003-07-14 11:54:05)
Ostatnio zmodyfikował:
Olga Gniadek
(2016-02-15 14:51:33)